1 Aralık 2022

DÖRDÜNCÜLÜK İHTİMALİ

ING Basketbol Süper Ligi’nde birçok maç takımlardaki Covid-19 vakaları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenirken, puan tablosunda şu an için bir hayli karışık durumda.

Beşiktaş Icypex, şu an için Play-Off biletini resmi olarak kesinleştiremese de, ilk sekiz çok yakın bir ihtimal.

Siyah – beyazlılar, erteleme maçları dahil; kalan üç maçında bir galibiyet alması halinde adını Play-Off’a yazdıracak. Beşiktaş, kazanamasa bile Afyon Belediyespor’un bir mağlubiyet alması yine ilk sekiz anlamı taşıyor.

Bu tablonun en kötü tarafı olarak öne çıkarken, bir de işin diğer yüzü var.

Beşiktaş, kalan üç maçın tamamını kazanır ve Türk Telekom’da ligin son haftasında Tofaş’ı mağlup ederse; siyah – beyazlılar normal sezonu dördüncü sırada tamamlayacak ve ilk turda saha avantajının sahibi olacak.

Maçı Tofaş’ın kazanması halinde ise Beşiktaş’ın dördüncülük şansı kalmayacak. Türk Telekom’u geçip normal sezonu beşinci tamamlamak için ise iki galibiyet yeterli olacak. Bu durumda Play-Off’taki rakip Tofaş olacak.

Lig için genel bir toparlama yapmak gerekirse, şu anda altı takımın Play-Off’u garanti.

  • Anadolu Efes
  • Fenerbahçe Beko
  • Pınar Karşıyaka
  • Tofaş
  • Türk Telekom
  • Darüşşafaka Tekfen

Beşiktaş’ın da adını bu takımların arasına yazdırması an meselesi. Son takım ise Gaziantep Basketbol ya da Afyon Belediyespor olacak. Ligdeki diğer takımların Play-Off yapma ihtimali bulunmuyor.

Ayrıca; Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko ve Pınar Karşıyaka’nın yerleri değişmeyecek. Bu üç takım sezonu ilk üç basamakta tamamladı.