9 Aralık 2022

Basketbol Gençler Ligi’nin pandemi sebebiyle normal sezon maçları 3 fanus tarihleri belirlenerek tek devreli lig usulü şeklinde oynanması planlandı ve A Grubu’nda 2. fanus maçları tamamlandı. Takımlar geçen sezonlara göre çok iyi hazırlanamamış olsa bile grupta ilk 4’e girebilmeleri açısından kıyasıya bir mücadele verdiler. 

1. ve 2. fanus dönemini Anadolu Efes ve Tofaş yenilgi almayarak namağlup olarak tamamladı ve 3. fanusa en hazır takımlar olarak görüldü. Anadolu Efes ve Tofaş aynı şekilde Bahçehir Koleji ve Empera Halı Gaziantep Basketbol maçlarında zorlansalar da kazanmasını bildiler ve 6’da 6 yaparak sıralamada ilk 2 sıraya yerleşip 3. fanusu beklemeye başladılar. Özellikle birbirleriyle oynayacakları maç seyredilmeye değer, büyük heyecan uyandıracağa benziyor. 

Tofaş’ta Berke Büyüktuncel, Ata Can Atsüren, Ege Demir, Ömer Ege Peksarı ve Bülent Hamza Çelik takımın skor yükünü çekerken; 15 dakika ortalamayla oynayan Enis Kıvanç Çöl zorlu geçen Empera Halı Gaziantep Basketbol maçında 14 sayılık çok önemli katkı verdi. 

Anadolu Efes ise geri düştüğü maçlarda önemli geri dönüşler sergiledi. Özellikle Enes Bayraktar önderliğinde Tarık Sezgün, Koralp Türk, Karahan Tuan Efeoğlu ile skor gücünü çekerken Yusuf Eren Akbıyık’tan da önemli Empera Halı Gaziantep maçında 16 dakikada 13 sayılık çok değerli katkı geldi. 

2. fanusun ardından sıralamada 3. sıraya yerleşen Ted Ankara Kolejliler 61-55 kaybettiği Empera Halı Gaziantep Basketbol maçı dışında tüm maçlarını kazanarak 5 galibiyete ulaşıp ilk 4’e kalma konusunda avantaj sağladı. Ted Ankara Kolejliler’i 3. fanusta çok zorlu Anadolu Efes, Tofaş ve Bahçeşehir Koleji maçları bekliyor. Ted Ankara Kolejliler’in bu son fanustan en az 1 galibiyet daha alarak ilk 4’e kalmayı garantilemek isteyeceği gibi olası 2’li veya 3’lü averaj hesapları için Bahçeşehir Koleji, Empera Halı Gaziantep Basketbol ve Beşiktaş takımlarının maçlarını da takip etmesi gerekecek. Ted Ankara Kolejliler’de göze çarpan oyuncular Berkin Cilev, Eyüp Can Öncü, Can Sayın, Barış Levent Ünlü ve Erim Özdemir. 

Sadece Tofaş ve Anadolu Efes’e kaybeden Empera Halı Gaziantep Basketbol; Gelişim Koleji, Pınar Karşıyaka, Ted Ankara Kolejliler ve Beşiktaş maçlarını kazanarak grupta ilk 4 için çok önemli avantaj sağladı. 3. fanusta Bahçehir Koleji, Büyükçekmece Basketbol ve Fmv Işık Okulları Afyon Belediyesi takımlarıyla oynayacak olan Empera Halı Gaziantep ilk 4’e kalabilmek için fikstür avantajına sahip görünüyor. Her sezon üzerine koyarak devam eden Gaziantep Basketbol’da Koray Çekici, Hüseyin Emre Yılmaz, Mehmet Fatih Hüyük, Ahmet Furkan Özkan, Emir Arda Sivas ve İbrahim Ethem Yılmaz takımda skor yükünü çeken oyuncular olarak sahne alıyor.

2. fanus sonucunda 3 galibiyet 3 mağlubiyetle 5.sırada bulunan Bahçeşehir Koleji maçlar genelinde iyi başlamasına rağmen maç sonlarındaki tercihlerinden ve farklı önde götürdükleri maçlardaki çoklu rotasyon zamanlamasından ötürü ritim kaybederek tek basketlik farklarla Ted Ankara Kolejliler, Anadolu Efes ve Tofaş maçlarını kaybetti. Oldukça önemli Empera Halı Gaziantep, Gelişim Koleji ve Pınar Karşıyaka maçları oynayacak olan Bahçeşehir Koleji’nin ilk 4 şansı devam ediyor. Ahmet Safa Yılmaz, Ali Yüceoral ve Ata Ülkü Özben’in çok önemli katkılarıyla 2 fanus oynayan Bahçeşehir Koleji Ramazan Yaşar’dan da çok önemli katkılar aldı. 

Sıralamada 6. sırada bulunan Gelişim Koleji, 2 fanus sonucunda Fmv Işık Okulları Afyon Belediyesi ve Pınar Karşıyaka’yı mağlup ederek 2 galibiyet ve 4 yenilgi aldı. Gelişim Koleji’ni 3. Fanusta zorlu 3 maç bekliyor olacak. Bunlardan birincisi, kazanmaktan başka şansı kalmayan Beşiktaş, en az 2 galibiyete daha ihtiyacı olan Bahçeşehir Koleji ve son olarak da Büyükçekmece Basketbol maçları. Arda Duraklar, Emre Girgin, Umut Aslan Yıldız, Mehmet Nihat Atalan ve 2005 doğumlu Özgür Cengiz’den önemli katkılar alan Gelişim Koleji ilk 4’e girme mücadelesinde çok can yakacağa benziyor. 

Tıpkı Gelişim Koleji gibi Pınar Karşıyaka da çok zorlu 3 maç oynayacak. Bu maçlar Anadolu Efes, Beşiktaş ve Bahçeşehir Koleji. 2 galibiyeti bulunan Pınar Karşıyaka 3. Fanusta şartları sonuna kadar zorlayabilmek için 3’te 3 yapmak zorunda. Pınar Karşıyaka’da Hamdi Kutay Pehlivan, Murat Osman Dere, Demircan Demir ve 2. fanusun sonuna doğru daha iyi performans sergileyen Asım Gutiç göze çarpıyor. 

2 fanus sonucunda herkesin beklentisinin aksine ilk fanusta 3’te 0 yapıp 2. fanusta da trajik bir şekilde uzatmanın son saniyesinde Empera Halı Gaziantep Basketbol’a kaybeden Beşiktaş grupta ilk 4’e kalabilmek için 3. fanusta 3’te 3 yapıp özellikle Bahçeşehir Koleji ve Empera Halı Gaziantep maçlarını takip etmek zorunda. Bandırma operasyonu yaparak ve altyapıya 20’nin üzerinde oyuncu getirip onlara çok önemli imkanlar sağlayarak ilk 4’e rahat girmesi beklenen Beşiktaş’ı 3. fanusta da zor maçlar bekliyor olacak. Bu maçlar Gelişim Koleji, Pınar Karşıyaka ve Ted Ankara Kolejliler. İlk 2 fanus sonucunda Beşiktaş’ta en çok göze çarpan oyuncuların başında takımın sayı lideri Tolga Deliktaş geliyor. Kerem Kuthan Konan, Emir Adıgüzel ve sakatlıklarından ötürü 2. fanusa gelemeyen Samet Yiğitoğu ve Utku Yurttaş Beşiktaş’ta diğer göze çarpan isimler. 

2 fanusta da oynadıkları 6 maçı da kaybeden Büyükçekmece Basketbol ve Fmv Işık Okulları Afyon Belediyesi’nin ilk 4 şansları matematiksel olarak kalmadı. Büyükçekmece Basketbol takımında Okan Sertyalçın, Hüseyin Yiğit Yarışçı, Can Kurt ve Doğan Yücetaş, Fmv Işık Okulları Afyon Belediyesi’n de de Alp Uğur, Hamza Halezeroğlu, Doğu Turan ve Talha Yiğit Aydın göze çarpan isimler olarak sayabiliriz. 

İlk fanusa göre 2. fanusta takımların daha iyi göründüğünü söylemek mümkün ve 3. fanus maçlarının basketbol anlamında daha da iyi olabileceğini umarak; sakatlıksız ve keyifli geçmesini dileriz…