25 Haziran 2022

Koç Merhaba,
Röportaj talebimizi kırmadığınız için teşekkür ederiz.

1 – Beşiktaş altyapında Türkiye şampiyonlukları yaşadınız ve o takımda yer alan oyuncuların birçoğunu şu anda en üst seviyede izliyoruz. Bize o günleri anlatır mısınız? 

Beşiktaş’ta ikinci dönemime Eylül 2018’de başladım. Çok iyi durumdaki 2000 grubunun arkasından gelen 2001 ve 2002 doğumlu jenerasyonla çalışma fırsatım oldu. Uzun yıllardır bu yaş gruplarında çalıştığım için çocukları tanıyordum zaten. Yıldızlarda final oynamıştı o grup. Bazı sebeplerden dolayı yaz ayı çok iyi geçmemişti. Ben de göreve başladıktan kısa bir süre sonra lig başladı ve direkt şampiyona için koşuşturma sürecine girdik, kritik maçlarımızı kaybettik ama çalışma sisteminden, fundamental tempolu oyun tarzından hiç vazgeçmedim. Çocuklar da bunlara uyum sağladı. Ekstra performanslar da aldık bazılarından ve şampiyonluk geldi. Daha önce, bu yaş katagorilerinde de şampiyonluklarım, finallerim vardı ama o şampiyona ve oraya ulaşma hikayemiz çok özel benim için. Kadın basketbolunda sonradan bazı şeyleri oturtmak zor oluyor ama bu oyuncu grubum bunu başardı. O grubun içerisinde olan Elif, Sezen, Melek, Mia, Nisa şu anda A Takım ile Süper Lig oynuyorlar. 3’ü daha önceden zaten kadrodaydı ama son iki yılda takımın direkt oyuncusu oldular bu da altyapının şampiyonluktan daha fazlası olduğunu gösteren en güzel duygu.

2 – Altyapıdan yetişen oyuncuların gelişimlerini nasıl görüyorsunuz?

Oyuncuları yukarı çıktıklarında iş daha yeni başlıyor. Ekstra çalışmalar yapılmalı ve devamlı yönlendirilmeleri gerekiyor. Onlara A Takım’da tecrübeli oyuncu muamelesi yapmamak lazım. Bu beklenleri karşılamaz ve her iki taraf da kaybeder. A Takım’da bulunduğumuz süre zarfında fundamental, kuvvet ve oyun olarak taktik idmanından çok onları bu yönde geliştirmek için uğraştık ve tecrübeli oyuncu kıvamına gelmelerine daha vakit olduğunu bilerek davrandık ama ligde oynayan birkaç özel oyuncu hariç kimseden aşağı bir yanları olmadığını hatta üstün yönlerini onlara belirttik. Bu şekilde bir çalışma planlaması yapılması lazım sadece 5’e 5 oynayarak her gün yeni set öğreterek olmaz. Bu şekilde olursa günün sonunda bu çocuklar gelişemez ve bunlardan bir şey olmaz düşüncesi doğar. İhtiyaca göre sistemli şekilde gitmek gerekir.

3 – Altyapının ardından bir basamak ileriye adım attınız ve Beşiktaş A Kadın Takımı başantrenörlüğüne başladınız. A Takım seviyesine çıkmak size neler hissettirdi?

27 yıldır antrenörlük yapıyorum, genç yaşta başladım.  Hep çalıştım, aynı anda iki grup çalıştırdım. A Takım’ın kamera işlerini yaptım, spor okulunda para kazanmak için çalıştım. Erkek, kız, altyapı ve A Takım seviyesinde her yerde çalıştım. Şu an kız, erkek, Süper Lig, 1. Lig’de oynayan çok oyuncum var. Dünya Liseler Şampiyonası’nda finalim var. Kız, erkek şampiyonluğu olan belki az sayıda koçtan biriyim. Bunları neden anlatıyorum? Çünkü Beşiktaş A Takımı’na boş olarak gelmedim. Yıllarca çalıştım, Aziz Akkaya’nın ayrılmasından bir ay kadar sonra belki biraz daha fazla bir süre olabilir. Cihat Bey, Turhan ağabey, Celal ağabey ve Saruhan ağabeyden oluşan komite bana güvenerek bu onurlu görevi verdiler. Onların gözünde iyi bir izlenim bıraktığım için; çalışkanlığıma, antrenörlüğüme ve dürüstlüğüme güvendiler. Ligin başlamasına kısa bir süre kala başladık idmanlara. İlk başlarda uyum, kondisyon ve oyun olarak çok etkili değildik ama karşılıklı bir güven vardı, o beni hep rahatlattı. Beşinci haftadan itibaren kazanmaya başladık. Mütevazı bütçemiz, çıkış arayan oyuncu grubu ve gençlerle Avrupa’da çeyrek final, kupada yarı final ve Süper Lig’de de play-off noktasında bitirdik. Buradan tüm komiteye, staffıma ve sporcu kardeşlerime teşekkür ediyorum. Gerçekten çok iyi işler çıkardık. Kaptan Bahar, Elif Emirtekin, yabancılarımız ve gençler müthiş uyumluydu.

4 – Bu sezon hakkında konuşmak gerekirse, Beşiktaş ile yollarınız neden ayrıldı?

Bizim işimizde maalesef ayrılıklar diğer mesleklere göre daha fazla işimizin gerçeği. Benim açımdan üzücü oldu çünkü başarısız olduğumu düşünmüyordum. Sezon başında gençlerle oynayacağımız bir planlama yaptık ben tüm yaz pandemi dahıil gençlerle çalıştık.  Devamlı maç izleyerek ekonomik yabancılar belirledik.  7 tane oyuncumuz 19 yaş altında, en büyük diğer Türk oyuncularımız 97-98 doğumlu, yabancımızın biri de 97 doğumlu. Ligin en genç kadrosuyla ve Canik’ten sonraki en mütevazı bütçeyle yola çıktık. 1 maç hariç o da İzmit maçı, kimseye de ezilmedik ama maalesef kritik galibiyetlerimizi aldıktan sonra Elif Bayram ve Melek Uzunoğlu’nu A Milli Takım’a yolladığımız dönemde bile başkalarıyla görüşüldüğünü hep duydum. Bu da karşılıklı güvensizliğe yol açtı.  Orman maçında Bradford’ın bana takım arkadaşı için yaptığı serzenişi bahane gösterdiler ama burada 2 ay öncesinden başlayan bir süreçti. Evet gençlerle belki play-off mücadelesi verebileceğimizi konuşurken başka antrenörlerle yaptığımız işi küçümsemek hoş olmadı. Bütçemiz doğrultusunda hareket ettim. Uzun zamandır bu ligde oynayan 3-4 isim gelmek istedi ama ben onların yapabileceği işi Elif’in, Melek’in, Sezen’in, Mia’nın, Senay’ın, Nisa’nın, Ceren’in yapabileceğine inandım ve o gençlerin süre alabilmesi için bunu istemedim. İrem ve Melisa’nın yeterli olacağına inandım, böyle de yola çıktım. Mücadele ettim, kimse gençleri ve en çok Türk oyuncuyu oynattığımızı görmek istemedi. Sonunda ben ayrıldıktan sonra ne değişti bilmiyorum. Bir tane bile Beşiktaş maçı izlemedim. Ben görevimden, sorumluluğumdan kaçmadan çalıştım. Staffıma, oyuncularıma her zaman güvendim.

Bu sezonki kadroda Bahar, Elif ve Kat gibi iyi sporcuları rol model olarak tutabilseydik eğer çocuklar için çok daha faydalı bir süreç olurdu. Bu isimleri ekonomik olarak tutamadık.

5 – Crystal Bradford’ın takımdan ayrılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sayı ve ribaund kategorilerinde takımın lideriydi. Böyle bir ana parçayı kaybetmek takımlarda ne gibi değişiklikler doğurur?

Bradford, gerçekten çok iyi bir oyuncu. Seviyesi farklı yerlerde fakat sporculuk yanı çok kuvvetli değil bazen idman yapmak ve organizasyonla yaşamak ona zor geliyordu. Neden ayrıldığına ilişkin bir bilgim yok belki de ligden düşmemeyi garantileyince yollar ayrılmıştır. Malum Adana ve Canik Belediyesi’nin düşmesi kesinleşti. Belki o yüzdendir. Tam bilmediğim için çok fazla yorum yapmak istemıyorum.