1 Aralık 2022

JOEL BERRY II BEŞİKTAŞ’TA

ING Basketbol Süper Ligi’nde düşme potasından kurtulmak isteyen Beşiktaş, oyun kurucu rotasyonunu Amerikalı oyun kurucu Joel Berry II ile güçlendirdi.

2014 – 2018 yılları arasında North Carolina forması giyen Berry, 2017 yılında NCAA şampiyonluğu yaşadı.

Zaferin ardından mezun olmasıyla birlikte Draft’a giren Amerikalı guard, herhangi bir takımın ilgisini çekmedi. Ancak Los Angeles Lakers, Berry’ye Yaz Ligi’nde şans tanıdı ve bu sayede profesyonel kariyerinin ilk adımlarını attı. Yaz Ligi’nde sergilediği performans ile sözleşmeyi kapan 1995 doğumlu oyuncu, Los Angeles Lakers’ta tutunamadı ve Gelişim Ligi’ne gönderildi.

South Bay Lakers’a gönderilen Berry, o sezonun Mart ayında sakatlandı ve sezonun kalanında forma giyemedi.

Berry’in bir sezon sonraki durağı ise Charlotte Hornets’in Gelişim Ligi’ndeki ekibi Greensboro Swarm oldu. 25 yaşındaki oyun kurucu, kariyerinin maçını da Swarm formasıyla oynadı. Takımının Erie Bayhawks’a 134 – 129 kaybettiği maçta 44 sayı üreten Berry, 15’de 8 üç sayı attığı geceyi kariyer rekoru kırarak tamamladı.

Beşiktaş ile sezon sonuna kadar sözleşme imzalayan Berry’in yakasını sakatlıklar bırakırsa, takım adına etkili bir performans sergileme potansiyeline sahip. Amerikalı oyuncu, hem NCAA hem de Gelişim Ligi’ndeki ilk sezonlarının bir bölümünü sakatlıkları nedeniyle kenardan takip etmek zorunda kalmıştı.