İstatistik oyunun önünde olursa…

GÜNÜMÜZ basketbolunda belki de dijital dünyadaki gelişmeler, yeni neslin bireysel tercihleri oyunun akışını da değiştirdi. Maç değerlendirmeleri içinde oyuncu istatistikleri ve yeteneklerin kullanılacak şekilde oynanması, basketbolun aynı hayat gibi doğallığını ve dengesini bozdu.

Geçmişteki rekabete eşlik ederken; yeteneklerin takım halinde düzenlerde kullanıldığı, kişisel beklentilerin sınırının organizasyon içinde kaldığı düzenlemeler yapılırdı.

Bugün ise oyunun akışında yeteneklere sahip olan takımlar doğru takım kimyası ile başarıyı yakalayabiliyorlar.

Aslında kısaca şunu diyebiliriz yöneten yani coach, takım yönetmesindeki sınırlar her geçen gün azalırken, yönetilen yani yıldız oyuncu sınırlarını genişletebileceği noktaya gelme fırsatına sahip.

İşte bu oyunun paylaşımını ve akışını etkileyen noktayı teşkil eder. Bu doğrultuda düşündüğümüzde takımın yetenekleri kişilik olarak takım olgusuna da sahip değillerse, başarıya giden yoldaki zorluklarda artacaktır.

Basketbol değişti!!!

Oyuncuların fiziksel gelişimleri, oyunun hızlanması, oynayış tarzları, hikayeleri tamamen marketing üstüne olunca istatistiklerde takım başarısı kadar ön plana geldi.

Eskiden bir bütünün içindeki yıldız oyuncuları anlatırken, şimdi yıldız oyuncuları tek başlarına değerlendirir duruma geldik.

Toparlamak gerekirse, NBA tamamen oyuncuların karar verdiği şekilde oynanırken, Avrupa basketbolu nereye gidecek sorusu cevabını aramaya veya bu değişikliğe direnmeye devam ediyor diyebiliriz.

Günün birinde E-spor yeni sportif tercih olabilir gerçeğini unutmadan basketbolun ruhunu kaybetmemesini temenni ediyoruz.