9 Aralık 2022

Banvit’in kapanmasıyla birlikte ortaya çıkan fırsatı değerlendiren Beşiktaş, 2020 – 2021 sezonunun başında hem üst seviyede hem de altyapıda gençleştirme operasyonuna imza attı.

A Takım’a kazandırılan gençlerin yanı sıra altyapıya da birçok oyuncu getirildi. Bu kapsamda sezona başlayan Beşiktaş, Alperen Şengün ve Şehmus Hazer’in liderliğinde sezonu yarı final oynayarak kapattı. Geçen yaz herkesin beklentisi; yarı final oynayan bu takımın gelecek sezonlarda üstüne koyarak devam etmesiydi. Bu da taraftarı heyecanlandıran bir durumdu. Ancak işle beklendiği gibi gitmedi.

Alperen’in NBA’e gitmesi taraflı tarafsız herkesi gururlandırırken; Şehmus’un Fenerbahçe’ye transferi burukluk yarattı. Sadık Emir Kabaca’nın Galatasaray’a imzası ise akıllara yeni Banvit biz miyiz sorusunu getirtti.

Gençleri takıma kazandırıp parlattıktan sonra büyük takımlara transferine izin verecek bir takım mı olmuştu Beşiktaş?

Bu hamlelerin ardından bu sezonki yabancı seçimleri de tatsız oldu. Türk gençler yerine Amerikalı oyuncuların merkezde yer aldığı bir kadroyu tercih eden Beşiktaş, kötü bir sezonu geride bıraktı. Yabancı oyuncuların da ne kadar fazla süre aldığı dikkatlerden kaçmadı.

  • Dedric Lawson – 30:24
  • Isaiah Whitehead – 28:25
  • Josh Reaves – 21:00
  • Jordan Bone – 28:12 *
  • Trevon Bluiett – 22:07 *
  • Rondae Hollis-Jefferson – 29:41 *

Bu listedeki oyunculardan üçünün de sezon sona ermeden takımdan ayrılması, yabancı tercihlerinin yanlış olduğunu kanıtlar cinsteydi.

Bu sürelerin haricinde son haftalar dışında genç oyuncularımız pek fazla sorumluluk almadı. BGL’de finale çıkan, Yıldızlar Türkiye Şampiyonası’nda üçüncü, Küçükler Türkiye Şampiyonası’nda ise altın madalya kazanan; gelecek için ışık saçan gençlerimiz daha fazla süre almalıydı. En kötü yine Play-Off yapamazdık…