Bilindiği gibi geçtiğimiz sezon basketbol altyapı ligleri hem erkeklerde hem kızlarda Gençler Ligi (BGL) haricinde oynanamadı. Takımlarımız, pandemi nedeniyle fanus sistemi şeklinde oynanan Gençler Ligi’nde hem kızlarda hem de erkeklerde final grubuna kalamayarak maalesef elendi. 

Son üç sezonda final oynamış, 2’sinde Türkiye şampiyonluğu yaşamış, altın harflerle adını tarihe yazdıran kızlarımız hala hatıralarımızda. Erkeklerde ise çok başarılı bir sezonun ardından final grubuna kalınmasının ardından pandemi nedeniyle lig yarım kalmıştı. 

Ancak 2020-2021 sezonunda menajerlik şirketiyle paralel çalışılarak, sözde kulübümüzdeki oyunculardan çok daha yetenekli olduğu söylenen 20’nin üzerinde erkek oyuncu getirildi. 

Fakat gelinen sonuç itibariyla; Gençler Ligi’nde sadece ligin sonuncusu olan 2 takım mağlup edilebildi ve final grubuna kalamayarak takımımız elendi. Getirilen oyuncular oynayabilsin diye de Beşiktaş’ta uzun yıllar başarıyla forma giyen ve Beşiktaş değerlerini, kültürünü ve formanın kutsallığını bilen oyuncular ya gönderildi ya da ilgisizlikten ve değersizlikten üvey evlat muamelesi gördü. Hala kulübümüz içerisinde aynı uygulamaların devam etmekte olduğunu duyuyoruz maalesef. 

Dışarıdan binbir umutlarla getirilen oyuncuların çoğu ilgisizlikten, adaletsizlikten ve sevgisizlikten ötürü aileleri ile birlikte memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Bazıları ayrıldı, bazı iyi transfer diyebileceğimiz 2-3 oyuncu da (Örneğin; 2006 doğumlu Demir Doğan, Kayseri’den kiralık gelen 2004 doğumlu Samet Yiğitoğlu) duyulduğu kadarıyla kulübümüzden alınıp başka kulüplere ya da başka ülkelere götürülecekler. Belli ki menajerlik şirketi de kulübümüzün basketbol altyapısından ciddi şekilde rahatsız. 

Son iki sezonu şampiyon tamamlayan kızlarda ise zaten çok başarılı olan bir altyapı varken bu sezonu çok başarısız bir şekilde tamamladık maalesef. 

A Takım’a alınıp süre verilmesi beklenen şampiyon kızlarımız, değil maçlarda oynamak; antrenmanlarda bile kenarda oturtuldu. Onların yerine erkek altyapıdan özellikle Yıldız B Takım’dan oyuncular getirilerek yabancı kadın oyunculara karşı oynatıldı. Sonuçta hem Kadın A Takım hem altyapı çok başarısız bir şekilde sezonu tamamladı ve genç oyuncularımız için de kayıp bir sezon yaşandı. 

A Takım’daki malum oyuncular üzerinden hoş olmayan planlamalar yapılan açıklamalarda net bir şekilde gözler önüne serilmişti. Menajerlik şirketinin oynama garantisi verilmesi üzerine piyasa koşullarına göre çok ucuz maliyetlerle getirilen bu oyuncular; iki taraf arasındaki gerginlik yüzünden ortada kalmıştı. 

Aynı şekilde altyapıda da huzursuzluk, güvensizlik ve adaletsizlik had safhaya çıkmış; hem kızlarda hem erkeklerde iyi oyuncular birer birer ayrılmak istemiştir. Beşiktaş’ın değerlerini unutmuş, formanın kıymetini bilmeyen ve anlamayan insanların elindeki altyapımız; maalesef çocuklarımızın ve kulübümüzün geleceğini tehlikeli noktalara götürmektedir. 

Bilindiği kadarıyla; altyapı sporcularının ve ailelerinin menajerlik şirketiyle çalışması yasakken kulübümüz nasıl olur da böyle paralel hareket etmiştir. 

Umarız ki; kulübümüze ileride ciddi maliyetler çıkmaz. Menajerlik şirketine yakın olup yüksek maaşlarla kulübümüze yerleştirilen kişiler de çocukları ve adaleti hatırlayarak kulübümüze hizmet ederler. 

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir