Türkiye’de daha önce görülmemiş bir proje ile yola çıkan Beşiktaş, sezonun ilk günlerinde çalkantılı dönemler yaşadı.

Banvit’in basketbola veda etmesiyle birlikte genç oyuncuları siyah – beyazlı çatı altında toplayan Beşiktaş, sezonun ilk antrenmanını Burak Bıyıktay yönetiminde gerçekleştirdi.

Tüm basketbol camiası, Beşiktaş’ın bu projesini heyecan verici bulurken; eksik parçalar gençlik ateşinin gölgesinde kalıyordu.

Takımdaki tecrübe eksikliği ve beklentiler, takımı stres altına soktu. Beşiktaş, sezonun ilk 6 maçında küme düşme potansiyeli yüksek takımlara bile kaybetti.

Sezon sonunda 30 haftada sadece 7 galibiyetle son sırada yer alarak küme düşen OGM Ormanspor başantrenörünün bile; Akatlar’da kazandıkları maçın ardından “Genç ve potansiyelli bir takıma karşı oynadık” sözleri Beşiktaş taraftarını derinden yaralamıştı.

Günümüz şartlarında altyapının önemi, ekonomik sıkıntılar dolayısıyla her takımın sıkıca sarıldığı bir yer haline geldi. Şüphesiz ki; genç oyuncular üst seviye için şu andaki koşullarda çok daha önemli. Ancak oturmayan bazı noktalar vardı.

Türkiye’de sporun öncüsü olan Beşiktaş’a amatör ruh ile mücadele eden yeni bir takım muamelesi yapmak; bu kulübün yapısına aykırıydı. “Burası Beşiktaş”

Bu durum bazı kesimleri de harekete geçirdi. Beşiktaş’ın doğru yolda ilerlemediğinin farkına varılmasıyla birlikte hamleler peşi sıra geldi. İlk olarak fatura Burak Bıyıktay’a kesildi ve takımın başına Altyapı ve Yeniden Yapılandırma Koordinatörü Ahmet Kandemir getirildi.

Bu hamlenin ardından yapılan takviyelerle birlikte Beşiktaş için sezon bir kez daha başladı. Eski başantrenör Burak Bıyıktay, ayrılığın ardından Beşiktaş Basketbol Derneği’ne verdiği özel röportajda; takımdaki problemleri kendisinin de gördüğünü ancak yapmak istediği takviyelerin kendisinin zamanında onaylanmadığını belirtti.

Bıyıktay’ın ayrılığının ardından eski yabancı oyunculara oranla daha tecrübeli isimlerin takıma katılmasıyla beraber Beşiktaş ivme kazandı.

Alperen’in ligi domine etmesi, Şehmus’un bitmeyen enerjisi, yeni yabancılardan gelen skor katkısı, diğer parçaların da işlemesini sağladı.

Üst üste gelen galibiyetler, oynanan basketbol, derbi zaferleri Beşiktaş’ı yukarılara taşıdı. Play-Off’un ilk turundaki Tofaş eşleşmesinden de kayıpsız geçerek yarı finalde Anadolu Efes’in karşısında dikilen siyah – beyazlılar, daha sonrasında EuroLeague şampiyonu olacak rakibine karşı direnemese de sezon beklenilen noktanın üzerinde tamamlandı.

Siyah başlayan; beyaz tamamlanan sezon bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Takıma yeni katılan, Avrupa tecrübesi bulunmayan Amerikalı oyuncular ile birlikte takımın iki ana oyuncusu Alperen Şengün ve Şehmus Hazer’in Beşiktaş’taki geleceği, gelecek sezon için belirleyici olacak.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir