Beşiktaş, FIBA Europe Cup D Grubu’nda devresini 10 sayı önde kapattığı karşılaşmada Bulgaristan ekibi BC Balkan’a son iki dakikada kaybederek Avrupa defterini beklenmedik bir şekilde kapattı.

Birinci periyodu 21 – 9 gibi farklı bir skorla önde geçmesinin ardından Beşiktaş cephesinde maç bitti düşüncesi hakimdi. İkinci çeyreğin başında 14 yaşındaki Demir Doğan’ın oyuna girmesi de bunun en büyük göstergelerinden bir tanesi.

Elbette 2006 doğumlu bir oyuncunun ilk kez A Takım forması giymesi gurur verici ve Beşiktaş’ın gençlere verdiği önemi gösteren bir tercih. Ancak ligde bir dakika bile süre almayan Demir’in gruptan çıkma maçının henüz ikinci çeyreğinde forma giymesi kenar yönetiminin maçı kazandık düşüncesinde olduğunun kanıtı.

İlk 10 dakikanın 12 sayılık fark ile geçilmesinin ardından maçı bitirme fırsatını değerlendiremeyen ve oyuncu tercihleriyle rakibi her dakika maçın içinde tutan Beşiktaş, bu düşüncesinin faturasını ağır ödedi.

Son iki dakikaya girilirken Bulgaristan ekibi skoru eşitlerken, rakibin geri gelmesini beklemeyen Beşiktaş bir anda ne yapacağını bilemedi ve karşılaşma 74 – 71 BC Balkan’ın üstünlüğüyle sona erdi.

Beşiktaş’ın ev sahipliği yaptığı D Grubu’nda siyah – beyazlılar son sırada yer alırken, diğer üç takım son 16 biletini cebine koyarak İstanbul’dan ayrıldı. Maçları Akatlar’a aldırarak kupada üst turları hedefleyen ekibimiz, oynanan maçlar sonunda büyük hüsran yaşadı. Kendi ayarında olmayan takımlar karşısında şok mağlubiyetler alarak grupta son sırada kaldı ve kupaya daha ilk turda veda etti.

Sibiu ve Balkan iki galibiyetle üst tura yükselirken, Oradea ise en iyi üçüncüler kontenjanından yararlandı ve son 16’ya kaldı. Beşiktaş ise Avrupa defterini çok erken kapattı.

Özellikle son maçta teknik ekibin ve oyuncuların motivasyon eksikliği ve nasılsa kazanırız havası çok net hissediliyordu. Bunun en büyük örneği; bitime 4 saniye kalmışken ve 3 sayı mağlup durumdayken kenar yönetimi tarafından maçı uzatmaya götürecek hiçbir varyasyonun çizilmemesi ve Alperen Şengün’ün boş turnike atmasıydı.

Sonuç olarak basketbol ciddi bir spordur rehaveti ve gevşemeyi kabul etmez. Bir ders niteliğinde olan bu turnuvanın genç sporcularımıza örnek teşkil ederek gerekli sonuçları çıkarmalarını ümit eder, bundan sonraki maçlarda sporcularımıza ve teknik heyetimize başarılar dileriz.

Akatlar’ın ev sahipliğinden ise BC Balkan ekibinin maçtan sonra verdiği bu fotoğraf kaldı.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir