9 Aralık 2022

ALTYAPI NOTLARI – 1

BASKETBOL emekçisi değerli abim Mustafa Gözen’i rahmetle anarak başlamak istiyorum. Mustafa abi altyapı sorumlumuzken vefat etmesiyle boşalan pozisyona Ağustos 2016 itibarıyla “Basketbol Altyapı ve Akademi Genel Koordinatörü” olarak basketbol şube yönetimimiz tarafından göreve getirildim.

            Bununla birlikte Türkiye Basketbol Federasyonu’nun bu seneden itibaren belirlediği yeni statü gereği (U11 – U12 – U13 – U14 – U16 – U18) erkek – kız takımları ve antrenörleri belirlendi. Tüm ekibin çalışma şartları iyileştirildi.

            Öncelikli hedefimizi ve felsefemizi, herkese hissettirebilmek için Süleyman Seba Spor Salonu’nun saha içinden çıkarken tüm sporcuların ve çalışanlarımızın görebileceği şekilde, en değerlimiz rahmetli Süleyman Seba başkanımızın dile getirdiği “İyi insan olmadan iyi Beşiktaşlı olunmaz” sözünü salon çıkış kapısının üzerine astık.

           Yıllarca kulübün altyapısına girmek isteyen fakat bu başarıyı elde edemeyen birçok çocuğu kaybetmemek adına bu sezondan itibaren “Beşiktaş Basketbol Akademisi” çatısı altında erkeklerde U11 ve U12 takımları kurularak seviyesi iyi olan çocuklara BJK forması giyme şansı tanındı ve bu çocuklar kaybedilmeden hem de kulübümüze o sezon için aylık aidat ödemeye başlayarak katıldığımız özel liglerde maçlarda oynatılmaya başlandı. Ayrıca bu çocuklara da Beşiktaş JK lisansı çıkarılıp Beşiktaş ailesi içinde kalmaları sağlandı. Böylece yıllarca kulübümüze hem maddi katkı sağlamaya devam ettirip hem de oyuncu portföyümüzü de oldukça arttırabilme imkanı sağlandı.

            Aralık 2019 itibarıyla basketbol akademimizde 140’ın üzerinde tam kapasite sporcu bulunmakta ve bütün gruplarımız tam kapasite çalışmaktaydı. Gruplarımız cumartesi-pazar 09:30 – 12:30 saatleri arasında Süleyman Seba Spor Salonu’nda perde sistemi kullanılarak 9 grup halinde çalışmalarına devam etti. Bu gruplarımızdan 75’in üzerinde sporcu U9 – U10 – U11 ve U12 Beşiktaş Basketbol Akademi takımımızda oynadı ve kulübümüze her ay aidat ödeyerek çalışmalarına devam etti. Şevket Belgin Spor Salonu’nun güvenli kullanılabilmesi halinde bu sayı daha da yükselebilecektir.

Ayrıca #besiktasbasketbolakademi resmi Instagram hesabı kurularak altyapı ve akademideki tüm haberlerin buradan güncel olarak paylaşılması sağlandı. Bu hesabı bizzat ben yürüttüm. Şu an da takipçi sayısı 34 binin üzerinde.

                 Ayrıca altyapımızdaki ve akademimizdeki takımlarımız Federasyon Ligi’nde ve özel liglerde haftada ortalama 8 -10 maç yaparak ve salonlarımızda haftada ortalama 60 antrenman yaparak gelişimlerini ve tecrübelerini üst düzeye çıkartabilme imkanını kavuştu.

Okul organizasyonları yapıldı ve sporcularımızın büyük çoğunluğunun hem kızlarda hem erkeklerde birlikte okulda okuması sağlandı. Salonu olan okullarla anlaşmalar yapıldı. Hem okul salonlarının ücretsiz kullanılması sağlandı hem de okullarla şampiyonluklar kazanılarak sporcu ve antrenörlerimizin gelişimlerine katkıda bulunuldu.

Süleyman Seba Spor Salonunda “Antrenör Gelişim Çalıştayı” yapılarak hem antrenörlerimizin gelişimlerine katkıda bulunuldu hem de altyapıda oynatılacak sistem üzerinde eğitimler verildi.

Aynı şekilde kulübümüzün davranış bilimleri uzmanı Rezzan Özdemir hanımla görüşmeler yapılarak tüm altyapı ve akademi ailemize “Performans Koçluğu” üzerine eğitim verildi.

Altyapı evlerinde kalan sporcularımızın evleri yaşanabilir hale getirildi. Evler boyandı, kapılar yapıldı, elektrik ve su tesisatları yapıldı, kırık lavabolar değişti, perdeler takıldı, pencere problemleri giderildi, sandıklı ve bazalı yataklar alınıp evlere yerleştirildi. Dolap, masa, elektrik süpürgesi vs. alındı, eksikler giderildi. Evlerin geçmiş elektrik, su, doğalgaz ve aidat giderleri ödendi. Düzgün beslenemeyen çocuklarımızı Süleyman Seba Spor Salonu’nda günlük yemek imkanı sağlanarak her öğünde 4 çeşit düzgün yemek yemeleri sağlandı.                                               

Altyapıda ihtiyacı olan 5 sporcumuza Kartal Yuvası bünyesinden Mont, kazak, tek alt, yağmurluk ve eşofman temin edildi. Bununla beraber Basketbol Danışma Kurulu üyelerimiz kanalıyla bir giyim firmasından da aynı çocuklarımıza sivil kışlık kıyafetler (Mont-Kazak-Pantolon-Gömlek-Bere) verilmesi sağlandı. Aynı şekilde Basketbol Danışma Kurulu Üyelerimiz tarafından kışlık botlar ve spor ayakkabıları alındı ve ihtiyacı olan sporcularımıza verildi. Bununla birlikte iki haftada bir, kulüp altyapı evlerine mutfak alışverişleri yaptı.

            Altyapı evlerine yapılan mutfak masraflarının tamamı Basketbol Danışma Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Her ay (Kız ve Erkek) Altyapı kulüp evlerimiz temizlik şirketi tarafından temizlendi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Emir Turam ile görüşülerek genç antrenörlerimizin gelişimleri için planlamalar yapıldı. Bununla birlikte TBF için Türkiye’ye gelecek olan Amerika’nın basketbol elçisi olarak bilinen Chris Dial ile 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Süleyman Seba Spor Salonu’nda bir program yapıldı.

     4 gün süren programda antrenörlerimizle birlikte yemek, antrenörlerimiz için seminerler, basketbol altyapı ve akademi takımlarımıza antrenmanlar, velilerle ve sporcularla söyleşiler ve organizasyonların yapılması sağlanarak sporcu ve antrenörlerimizin gelişimine katkıda bulunuldu.

Basketbol emekçisi Mustafa Gözen abimizin adına Süleyman Seba Spor Salonu’nda  4 takımın katıldığı U16 Kızlar basketbol turnuvası düzenlendi ve değerli ailesi misafir edilerek kendilerine turnuva anısına plaket verildi

Basketbol akademide sporcularımıza “FTM Funthemental” firması tarafından Süleyman Seba Spor Salonu’nda “Basketbola Özgü Performans Analiz” testleri yapıldı.

Basketbol şubemiz psikolojik danışman ve motivasyon uzmanımız tarafından tüm altyapı ve akademi takımlarımızın sporcularına ve velilerine periyodik aralıklarla eğitim verildi.

Basketbol altyapımızı ve akademimizi daha ileriye taşıyabilmek için bizler için çok değerli görüşlerini alabilmek adına altyapı ve akademi velilerimize ve sporcularımıza ayrı ayrı olmak üzere isimsiz anketler hazırlandı.

En küçük yaştaki takımlarımız bile hafta en az 3-4 antrenman yapabilecek şekilde antrenman programları yapıldı ve bunlar U11 – U12 – U13 – U14 takımlarımızın oyuncu gelişimlerine ve maç sonuçlarına da çok olumlu yansıdı ve bugünkü minik – küçük kız ve erkek takımlarımızın sağlam temelleri atıldı.

Bütün basketbol altyapı ve akademi ekibimizle Basketbol Danışma Kurulumuzun katkılarıyla akşam yemeği organize edildi ve herkesin tek tek görüşleri alınarak altyapı ve akademimizdeki gelişmeler üzerinde duruldu ve gelecek için planlamalar yapıldı.

Ayrıca basketbol altyapımıza ve akademimize bir sistem getirilmesi amacıyla bütün idareci ve antrenörlerimizle “Hedef – Perfomans Belirleme ve Değerlendirme” çalışmaları yapıldı. Bütün altyapı oyuncularımıza performans analiz testleri (kondisyon, ballhandling, çabukluk, dayanıklılık) ve vücut ölçümleri yapıldı. Bu ölçümlerin periyodik aralıklarla sürekli yapılması planlandı.                      

Ayrıca Amerika’dan Türkiye’ye gelen Willy Stefane Bekale isimli eski oyuncuyu altyapı ve akademi antrenmanlarında basketbol altyapı ve akademimizde “Bireysel Gelişim Antrenörü” olarak ailemize dahil edip oyuncularımızın pozisyonları gereği eksik yönlerini özel antrenmanlarla kapatıp aynı zamanda oyuncularımızın ve antrenörlerimizin İngilizce seviyelerinin gelişiminde katkıda bulunuldu.

Altyapıdan bazı oyuncularımıza maçlarda gösterdikleri örnek davranışlar sebebiyle ufak ama anlamlı ödüller verildi.

Altyapı oyuncumuz Orkun Çavuşoğlu BJK-GS maçının uzatma periyodunun son 20 saniyesinde takımımız 1 sayıyla öndeyken dışarı çıkan topu hakem bize vermişken, hakemin yanına gidip topun kendisinden çıktığını söylemesi, hem ezeli rekabette fair-play adına, hem de “Şerefinle Oyna, Hakkınla Kazan” ilkemize çok uygun, alkışa değer bir davranış oldu. Orkun’a ödülünü Amerika Basketbol Elçisi Chris Dial verdi.

“İyi insan olmadan, iyi Beşiktaşlı olunmaz” felsefemize uygun bir davranış da altyapı oyuncumuz Mia Draskicevic’ten; Caferağa’da Fenerbahçe ile oynanan U16 Kız karşılaşmasında büyük bir efor sarfeden oyuncumuz Mia Draskicevic,maç bittikten sonra herkes soyunma odalarının yolunu tutmuşken, Mia görevlilere yardımcı olmayı ihmal etmedi, onlarla birlikte salondaki şişeleri topladı. Mia’nın bu davranışı izleyelerin büyük beğenisini ve takdirini topladı.           

“Beşiktaş JK Basketbol Altyapı ve Akademi Gelişim Semineri” yapıldı.

Amerika Basketbol Elçisi Chris Dial’ın eğitmenliğinde Süleyman Seba  Spor Salonu’nda antrenörlerimize ve akademi oyuncularımıza eğitim verildi.

Beşiktaş Basketbol Altyapı ve Akademi antrenörlerimize ve oyuncularımıza özel seminer veren Chris Dial, altyapı ve akademi takımlarımızın da antrenmanlarını yaptırdı.

Dünya basketbolunun gelişmesine önemli katkılarda bulunan Chris Dial 8-9 yıldır Türkiye Basketbol Federasyonu ile birlikte çalışmalara ve organizasyonlara katılıyor.

                 Şampiyonalarda takımlarımıza ilgi ve destek her geçen gün hissedilir derecede artmakta ve dernekler vasıtasıyla BJK Yönetimimize olan güven ve sevgi de takımlarımıza gösterilen destek ve ilgiyle hissettirilmekteydi. Son olarak İskenderun’da düzenlenen U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası yarı finallerinde İskenderun Dernek Başkanı tarafından İskenderun-Havalimanı arası gidiş-dönüş ve 1 hafta boyunca takımımızın maçlara ve antrenmanlara gidiş geliş ulaşım masraflarını üstlendi. Ayrıca takımımıza sürpriz ve moral olsun diye otobüsü ‘Beşiktaş Basketbol Logosu” ile giydirdi.

Ayrıca sportif başarı anlamında kız ve erkek takımları olarak son 3 sezonda İstanbul Ligi’nde oynanan karşılaşmalar sonunda çok büyük oranda takımlarımızın tamamı Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazanmış ve hem bireysel hem de takım olarak çok önemli dereceler elde etmiş ve birçok oyuncumuz A takımlarımıza yükselmiş, ayrıca milli takımlara davet edilmişlerdir.

                               2017-2018 U18 KIZLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONU – ORDU      

                              2018-2019 U18 KIZLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONU – ÇANAKKALE

ELİF BAYRAM – EN DEĞERLİ OYUNCU

NİSA YALÇIN – EN İYİ PİVOT

2018-2019 U18 KIZLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI – ÇANAKKALE

2017-2018 U15 ERKEKLER TÜRKİYE 3.SÜ – İZMİR

TOLGA DELİKTAŞ

2018-2019 U16 ERKEKLER SAYI KRALI – BURSA

                  Aynı şekilde ilk olarak U12 ve U13 takımlarımız Avrupa’da turnuvalara özel davetle katıldı. U13 kız takımımız Avusturya’ya, U12 ve U13 erkek takımlarımız İspanya’daki turnuvalara davet edildi. U13 Kız takımımız şampiyon olurken U12 ve U13 takımlarımız ikincilik ve üçüncülük elde ederek ülkemize büyük gurur yaşattılar.                  

U13 KIZLAR AVUSTURYA OSTER-TURNIER TURNUVA ŞAMPİYONU

U13 ERKEKLER İSPANYA MICBASKETBALL TURNUVA 2.Sİ

           AVRUPA’DA BAŞARILI OLAN TAKIMLARIMIZ TARAFTARIN HUZURUNDA

BGL (BASKETBOL GENÇLER LİGİ) OYUNCUMUZ EGE CEM SUN EN İYİ 5’E SEÇİLDİ

BGL TAKIMIMIZ ATA’MIZIN HUZURUNDA

TÜM BASKETBOL ALTYAPIMIZIN NO 1903’TE YILBAŞI KUTLAMASI

Son 3 sezon;

 • 2016-2017 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Hatay   ———————– Türkiye 2.si
 • 2016-2017 U13 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Samsun ——————— Türkiye 3.sü
 • 2016-2017 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası Yarı Finalleri – Muğla —— Grup 1.si
 • 2016-2017 U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Kastamonu —————– Türkiye 2.si
 • 2016-2017 U14 Erkekler Türkiye Şampiyonası – Kocaeli  —————— Türkiye 5.si
 • 2016-2017 U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası Yarı Finalleri – Hatay —— Grup 1.si
 • 2017-2018 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Ordu —————— Türkiye Şampiyonu
 • 2017-2018 U16 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Balıkesir ——————– Türkiye 4.sü
 • 2017-2018 U15 Erkekler AA Türkiye Şampiyonası – İzmir —————– Türkiye 3.sü
 • 2018-2019 U18 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Çanakkale ———– Türkiye Şampiyonu
 • 2018-2019 U14 Kızlar Türkiye Şampiyonası – Kocaeli ———————- Türkiye 5.si
 • 2018-2019 U16 Erkekler Türkiye Şampiyonası – Bursa ———————Türkiye 5.si 
 • 2018-2019 U14 Erkekler Türkiye Şampiyonası – Antalya ——————-Türkiye 8.si 

ALTYAPIDAN A TAKIMA ALINAN ERKEKLER;

 • 1997 ENES BERKAY TAŞKIRAN
 • 1998 ÖMER UTKU AL
 • 1998 BEKİR KARLI
 • 2000 CAN KAAN TURGUT
 • 2000 EGE CEM SUN
 • 2000 ÇAĞDAŞ KAYABAŞI
 • 2002 UTKU YURTTAŞ
 • 2003 TOLGA DELİKTAŞ
 • 2003 KAAN ONKARDEŞ

ALTYAPIDAN A TAKIMA ALINAN KIZLAR;

 • 1997 SEVGİ UZUN
 • 1997 MELTEM AVCI
 • 1997 BERİL ALBAYRAK
 • 1997 ZEYNEP CANBAZ
 • 1998 NİHAN DABAKOĞLU
 • 1998 İREM SÖZEN
 • 2000 YAĞMUR YILDIZ
 • 2000 CEREN CİĞERCİ
 • 2000 EGESU KURTYEMEZ
 • 2000 ALEYNA BADAY
 • 2000 HİLAL BAYRAKTAR
 • 2001 ELİF BAYRAM
 • 2001 NİSA YALÇIN
 • 2002 MELEK UZUNOĞLU