9 Aralık 2022

“BAŞKA TRANSFER YOK”

Bolu kampında dördüncü günü geride bırakan Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nda başantrenör Burak Bıyıktay medya mensuplarıyla bir araya geldi.

Genç bir takım kurduklarının altını çizen Bıyıktay, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim bu takımda öncelikli hedefimiz oyuncuları daha yukarı çıkarmak. Bu esnada da takımı maç kazanır bir hale getirmek. Ama asıl hedefimiz, çok daha uzun vadede bu oyuncuları hem Beşiktaş’a hem milli takıma hazırlayıp 2-3 sene içinde de eğer bu kadroyu elimizde tutabilirsek şampiyonluğa oynayan bir takım oluşturmak. Şartların uzun vadede olayı nereye getireceğini bilmiyoruz. Çünkü 20-21 yaş ortalamasına sahip çok genç ve potansiyelli bir takımız. Açıkçası zamana ve desteğe ihtiyacımız var”

Üçü Amerikalı olmak üzere toplam 11 yeni oyuncuyu kadrosuna katan Beşiktaş’ta başka bir transfer olmayacağını da Burak Bıyıktay açıkladı.

“Bizim bütün kadromuz burada. Yeni transfer yapmayacağız. Bol bol hazırlık maçı da yapacağız. Ligden önce 9 hazırlık maçı aldık. Bu şekilde lige hazırlanacağız”

Türkiye’deki kulüplerin ekonomik anlamda zor durumda olduğunu belirten 55 yaşındaki başantrenör, 20.8 yaş ortalamasına sahip yeni transferlerle birlikte rol model oluşturmak istediklerini belirtti.

“Hem basketbol için hem de Türk sporu için bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü kulüplerin ekonomik şartları malum. Astronomik paralarla transfer yapmak kulüplerin bütün ekonomik yapısını altüst etti. Dolayısıyla artık biraz da bazı kulüplerin yetiştirici olması lazım. Biz bunu hem basketbol hem de kulübümüz açısından rol model şube olarak yapıyoruz. İnşallah biz burada kafamıza koyduğumuz hedefleri yapabilirsek gerçekten herkes için bir rol model olur. Çünkü artık bizim yetiştiren bir ülke olmamız gerekiyor. Sadece para harcayarak aldığımız oyuncuların bize faydası olmuyor.”