Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dengeleri değişen basketbolda 2019 – 2020 defteri birçok organizasyonda kapanırken artık gözler gelecek sezona çevrildi.

Uzun yıllardır devam eden ULEB – FIBA çekişmesinde ise FIBA tarafı önemli adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle Şampiyonlar Ligi’nde takımlara maddi kaynak sağlamayı başaran organizasyon bazı takımları EuroCup’tan koparmayı başardı.

FIBA’nın katılım bedeli olarak takımlara 400 bin Euro ödemesi planlanırken, sezon içindeki ödüller ve şampiyonun alacağı 1 milyon Euro takımları FIBA kanadına yönlendiriyor.

Bu liste arasında ülkemizden de takımlar mevcut. Geçen sezon EuroCup’ta mücadele eden Darüşşafaka, Tofaş ve Galatasaray gelecek sezondan itibaren Şampiyonlar Ligi’nde boy gösterecek.

İlerleyen günlerde bu ekibe Pınar Karşıyaka’nın da katılması beklenirken, bu durum Beşiktaş Sompo Sigorta’yı belirsizliğe sürükledi. Şampiyonlar Ligi’ndeki Türkiye kotasının dolmasıyla birlikte Beşiktaş’ın gelecek sezon bu kupada olmayacağı kesinleşti.

EuroCup’tan da herhangi bir davet söz konusu olmaması sebebiyle geriye tek alternatif FIBA Europe Cup kalıyor. Beşiktaş’ın bu kupa için gelecek daveti kabul edip etmeyeceği, gelecek sezon için nasıl bir yol izleyeceği şimdilik belirsiz. Ancak Şampiyonlar Ligi kapısı kapanmış durumda.

Yanıt yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir